Zdravljenje in odprava nespečnosti. Kako pozdraviti, kako odpraviti in obvladati nespečnost? Kaj najbolj deluje glede na raziskave?
Življenje z nespečnostjo je lahko izziv. Na srečo so na voljo učinkovita zdravljenja, ki lahko pomagajo ljudem, da hitreje zaspijo, ostanejo v spanju in se čez dan počutijo bolj spočiti.
Posegi kognitivno vedenjske psihoterapije za nespečnost (CBT-I ali CBTI, angl. Cognitive Behavioral Therapy for Insomnia v nadaljevanju CBT-I) so priznani kot posegi prve izbire pri kratkotrajnih in kroničnih težavah s spanjem, kateri vzrok ni zdravstvenega izvora. Učinkovitost pristopa CBT-I v kombinaciji z drugimi psihoterapevtskimi tehnikami se meri v tisočih raziskavah, ki so tovrsten pristop prepoznale za najbolj učinkovit pristop za odpravo in obvladovanje nespečnosti. Medtem ko so zdravila za spanje lahko učinkovita in bergla pomoči, CBT-I in ostale oblike psihoterapije obravnavajo izvorne vzroke, ki vodijo do nespečnosti in tudi omogočajo trajno odpravo nespečnosti.
CBT-I običajno sledi strukturirani ali delno strukturirani obliki. Klienti lahko pričakujejo, da se bodo udeležili 6. do 12. tedenskih srečanj, ki trajajo 60 minut. Več kot 80 % klientov iz raziskav o učinkovitosti CBT-I poročajo o izboljšanju spanja (1). Več kot 80 % posameznikov poroča o občutnem izboljšanju spanja že po 5. ali 6. srečanjih (1).
V prispevku bose izvedeli, kako lahko psihoterapija in različne CBT-I tehnike pomagajo pri obvladovanju, odpravi in zdravljenju nespečnosti. Konkretno katere so te tehnike. Dva primera psihoterapevtske obravnave zdravljenja in odprave nespečnosti. Kako učinkovita je CBT-I psihoterapija pri zdravljenju in odpravi nespečnosti in kako lahko določene tehnike sami integrirate v svoje življenje in si povrnete naspane noči.
Kazalo prispevka:
CBT-I temelji na modelu, ki nakazuje, da je nespečnost posledica medsebojnega delovanja genetskih/ predispozicijskih dejavnikov in okoljskih dejavnikov. Zaradi predispozicijskih dejavnikov je večja ali manjša verjetnost, da bomo razvili izzive s spanjem. Ko se niz ranljivosti sooči s sprožilnim dejavnikom (stresom v življenju), je to včasih dovolj, da sproži simptome nespečnosti, ki so lahko kratkotrajne ali kronične (2). Več o nespečnosti, simptomih in vzrokih za nastanek si lahko preberete v mojem prispevku.
Vzdrževalni dejavniki in vedenja, s katerimi se oseba spopada z nespečnostjo in pomanjkanjem spanja, kot je nadomeščanje spanja čez dan, kofein … Itd. pogosto simptome nespečnosti poslabšajo. Kronična nespečnost je pogosto posledica neustreznih spalnih navad, npr. prevelika izpostavljenost elektronskim napravam pred spanjem, prekomerno uživanje kofeina, dnevnemu spanju, gledanju na uro pred spanjem in tesnobnim mislim, »moram zaspati«. Pogosto nespečnost tudi sovpada z določenim stresorjem v življenju (3).
CBT-I, uči kliente prepoznati in spremeniti misli, ki jim ne dajo spati. Cilje je razviti nove navade, ki spodbujajo spanje in odprava nespečnosti. Velikokrat s klienti tudi raziskujemo izogibajoča vedenja, ki so lahko zavedna ali nezavedna in ohranjajo nespečnost. Po končani terapiji klienti ne dobijo samo nazaj spanje, ampak se tudi opolnomočijo, kako uravnovesiti stres v življenju, ki smo mu vsi priča (4).
CBT-I posega na različnih ravneh s ciljem edukacije o osnovnih značilnostih spanja, katere navade in vedenje spodbujajo spanje, ali zavirajo spanje in uspavanje. CBT-I deluje preko različnih tehnik tudi na kogniciji, vedenju in učenju različnih sprostitvenih tehnik (5; 6; 7).
Cilj dnevnika spanja je spremljanje vzorcev in navad, povezanih s spanjem. Na začetku terapije je dnevnik spanja izhodišče, sčasoma pa merilo napredka. Na podlagi dnevnika spanja se tudi določi proces CBT-I pri odpravi ali zdravljenju nespečnosti. Primer dnevnika spanja, ki ga jaz uporabljam za svoje kliente v začetnih urah terapije, si lahko pogledate v pripeti povezavi.
Dnevnik spanja vsebuje vprašanja, kot so:
Pogosto se zgodi, da klienti, ki želijo zaspati in ne morejo zaspati dolgo, ostanejo budni v postelji. Čez čas možgani začnejo asociirati spanje, spalnico in posteljo z neprijetnostjo. Spalnica pogosto nezavedno postane vir budnosti, frustracije in tesnobe. Če čez noč za nočjo ležite budni v postelji, lahko vaša postelja in spalnica postaneta znak ali sprožilec budnosti, frustracije in tesnobe. Tehnike nadzora dražljajev delujejo na tem, da se prekinejo povezave v možganih, ki spanje, spalni prostor ali čas uspavanja povezujejo z neprijetnostjo, strahom ali tesnobo (8).
Primer posega nadzora dražljajev pri CBT-I kot tehniki zdravljenja ali odprave nespečnosti bi bil, da v posteljo greste samo, ko začutite zaspanost. Če začutite, da ne morete zaspati, je priporočljivo, da zamenjate prostor in se vanj vrnete, ko ponovno čutite, da ste zaspani.
Primeri edukacije in uporabe CBT-I za odpravo in zdravljenje nespečnosti je opolnomočenje klienta o osnovnih značilnostih spanja: tj. kateri biološki mehanizmi uravnavajo spanje, katera vedenja in kakšno okolje spodbuja spanje in katero zavira spanje.
Odprava nespečnosti in zdravljenje nespečnosti in edukacija klienta.
Primeri vključujejo:
Kratek pregled različnih objav na spletu o zdravljenju in odpravi nespečnosti ponudi večinoma znanje o spalni higieni. Žal pa je spalna higiena zelo majhen del CBT-I zdravljenja nespečnosti.
Čeprav je zavestno in postopno omejevanje spanja zelo kontraintiutivno in se ga klienti pogosto ustrašijo, tehnika deluje. Ta tehnika se uporablja za standardizacijo cikla spanja/budnosti (9). Zavestno se omejuje čas, ki ga klient lahko preživi v postelji. To povzroči delno pomanjkanje spanja in poveča se spalni pritisk in poveča se verjetnost, da bo klient dosegel bolj kakovostno in konsidulirano spanje. Ko se spanec izboljša, se čas, preživet v postelji postopoma, povečuje. V omejevanje spanja se gre na podlagi dnevnika spanja in vedno postopoma še posebej pri klientih, ki se soočajo s paničnimi napadi.
Kognitivna terapija za nespečnost se osredotoča na učenje in prepoznavo disfunkcionalnih misli in odnosom do spanja. Prav tako lahko pomaga nadzorovati ali odpraviti negativne misli in skrbi, zaradi katerih imajo ljudje izzive s spanjem.
Značilnost izzivov spanjem je hipervzburjenost možganov in telesa. Sprostitvene tehnike pomagajo zmanjšati hiteče misli, napetost in pomirjajo živčni sistem.
Najboljše sprostitvene tehnike so tiste, ki jih uspešno vključimo v dnevno rutino. Obstaja mnogo različnih oblik in vsak lahko najde zase tisto, ki ga najbolj pokliče.
Odprava nespečnosti / zdravljenje nespečnosti in nekaj primerov sprostitvenih tehnik
Paradoksalna namera pri CBT-i vključuje različne tehnike in vaje s ciljem izogibanje kakršnemu koli naporu, da bi zaspali. Ko spustimo in opustimo skrbi povezane s spanjem, pogosto dosežemo, da se lažje sprostimo in hitreje zaspimo.
Običajen prvi korak je začetna ocena in izključitev drugih možnih motenj spanja in pregled sočasnih bolezni. Običajno se od klientov zahteva, da začnejo voditi dnevnik spanja za spremljanje napredka.
35-letni Marko (ime je izmišljeno) živi doma in poroča že o dalj trajajočih izzivih s spanjem. Poroča tudi o očetovem alkoholizmu, ki vpliva nanj. Skrbi ga, da pomanjkanje spanja vpliva na njegovo delo in vsakodnevno funkcioniranje.
Marko preko intervjuja na prvem srečanju poroča o:
Markove spalne navade, ki jih razberemo iz dnevnika spanja:
Spalno okolje:
Življenjske navade:
V začetni fazi terapije klient s pomočjo psihoterapevta postavi cilje, ki delujejo, kot okvir poteka terapije. Potek CBT-I terapije pri Markovih izzivih z nespečnostjo bi vključeval edukacijo o osnovnih značilnostih spanja, “higieni spanja” … Itd. Marko bi za potrebe psihoterapije in procesa vodil spalni dnevnik.
Vedenjski predlogi za spodbujanje spanja bi vključevali:
Kognitivno terapijo bi uporabili za obravnavo Markove tesnobe zaradi njegove nespečnosti. Veliko izraža svojo zaskrbljenost s spanjem in posledicami pomanjkanja spanja. Eden od ciljev bi bilo opolnomočenje na področju, kako misli vplivajo na telo in kako telo in misli umiriti pred spanjem.
Med psihoterapevtsko obravnavo bi se dotaknili tudi očetovega alkoholizma, kako vpliva nanj, kako se zaščititi in kako opolnomočiti … Itd.
Janja (ime je izmišljeno) je stara 42 let. Janja se spopada s tesnobo, zaradi katere ponoči ne spi. Ure preživi v postelji in razmišlja o težavah v službi, kaj mora še storiti, boji se, kaj si drugi mislijo o njej, in pogosto razmišlja o tem, kaj bi bilo, če … Občasno se ji tudi pojavijo panični napadi, ki jih povezuje s pomanjkanjem spanja. Poroča o strahu pred ponovnim pojavljanjem paničnih napadov.
Janja na prvem srečanju poroča o:
Janjine spalne navade:
Spalno okolje:
Življenjske navade:
Janjin načrt in cilj za odpravo nespečnosti in težav z anksioznostjo/panični napadi bi vključevali več različnih tehnik, ki bi postopoma pripomogle k izboljšanju spanja, zmanjšanju stresa in zmanjšanju paničnih napadov.
CBT-I tehnike bi vključevale edukacijo o spanju, vedenjsko terapijo, nadzor dražljajev, da bi Janja spanje dojemala kot prostor za spanje. Glavni fokus pa bi bil na skrbeh in strahu. Kako jih uravnavati in kako delovati, ko se pojavi panični napad, da do njih ne bi prihajalo več.
Učili bi se tehnik sproščanja, ki bi pomagale spodbujati spanje in zmanjšati anksioznost. Cilj bi bilo tudi učenje preverjanja dejstev in ne izogibanje vedenju.
To sta samo dva primera z zelo okvirnimi priporočili in tehnikami. Je pa vsak primer edinstven in drugačen. Če vas zanima več in menite, da bi vam psihoterapevtska podpora pri obravnavi nespečnosti bila v pomoč, se lahko naročite na 20 – minutni brezplačni posvet.
Odprava nespečnosti /zdravljenje nespečnosti. Kako učinkovita je CB-I?
CBT-I velja za prvo in najbolj učinkovito obliko zdravljenja in odprave nespečnosti pri različnih izzivih (13; 14; 15; 16; 17). Meta analiza iz leta 2015 in 2019 (18; 19) je pokazala izboljšanje skoraj vseh parametrov spanja pri splošni odrasli populaciji. Opaženi niso nobeni škodljivi učinki in noben drug psihološki poseg ni bila primerljiv z učinkovitostjo tehnik CBT-I.
Raziskave kažejo, da je CBT-I pri obravnavi nespečnosti učinkovitejša od zdravil za spanje. Koristi posegov CBT-I trajajo vsaj eno leto po zaključku zdravljenja (20)
Metaanaliza učinka CBT-I pri ljudeh, ki imajo izzive z duševnim zdravjem, je pokazala, da CBT-I doprinese k 20-minutnem zmanjšanju časa, ki ga posameznik potrebuje, da zaspi in 17-minutno izboljšanje celotnega časa spanja (21). Vemo tudi, da izboljšanje spanja pri posameznikih, ki se soočajo s izzivi na področju duševnega zdravja pomembno vpliva na počutje, zato je izboljšanje spanja prepogosto spregledan vidik obravnave posameznikov, ki se soočajo z izzivi na področju duševnega zdravja.
Vzpostavite izhodišče svojih spalnih navad in preko dnevnika spanja beležite svoj napredek. Dnevnik spanja vam bo pomagal, da boste z njegovo pomočjo prepoznali določena vedenja in vzorce, ki dodajo svoj mozaik k izzivom s spanjem. Poleg tega vam bo dnevnik spanja pomagal, da boste prepoznali majhne uspehe. Vodenje evidence vam bo pokazalo, ali ste na dobri poti, da dosežete svoje cilje glede spanja.
Odprava nespečnosti / zdravljenje nespečnosti: V naslednjih nekaj tednih v svojo dnevno rutino vključite naslednje:
To je zato, ker črevesni mikrobi proizvajajo vrsto nevrotransmiterjev v možganih, ki vplivajo na razpoloženje in vedenje (22).
Zgrabite svoje misli. Noč je pogosto čas za premišljevanje o preteklih dogodkih in morebitnih prihodnjih težavah in zaradi tega se težko umirimo in zaspimo.
Če čutite, da vas pred spanjem misli in skrbi zelo okupirajo, poskusite, da si te misli ali skrbi napišete na list papirja. Prav tako lahko pred spanjem pišete dnevnik.
Prispevek je zelo dolg in upam, da ste vsaj redki prišli do konca. Skušala sem vam čim bolj strniti in predstaviti posege in tehnike CBT-I za odpravo, premagovanje in zdravljenje nespečnosti.
Želim si, da vam zapisane besede vsaj malo povrnejo naspane noči. Če pa čutite, da na tem področju potrebujete podporo, se lahko naročite na 20 – minutni brezplačni posvet. Tudi, če se ne boste odločili za delo z mano, vas bom usmerila do ustreznega specialista, ki vam lahko pomaga.
Obstaja ogromno različnih tehnik in virov pomoči, ki so preverjeni in temeljijo na obsežnih raziskavah o njihovi učinkovitosti, ki vam lahko povrnejo naspane noči.
Viri:
Odprava nespečnosti in zdravljenje nespečnosti s pomočjo CBT-I psihoterapije.
Prispevek je delno povzet iz izobraževanja CBT-I, ki sta ga vodili dr. Collen Carney in dr. Meg Danforth, CBSM – Pesi UK.
Izjava o odgovornosti:
Informacije na spletni strani niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran je namenjena izobraževanju, vsebine v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe in ne nadomeščajo psihiatrične ali psihoterapevstke obravnave. Več informacij v Splošnih pogojih.
Piškotek | Trajanje | Opis |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |
Kazalo prispevka:
×